Kastamonu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü
 
 
 
 
   
Sayfalarımızı ziyaret ettiniz mi?

 


Neredeyim: İlçeler > Pınarbaşı


Pınarbaşı

Pınarbaşı ve çevresinde tarih öncesinden itibaren bir çok kavim ve milletler yaşamıştır. Kaynak ve buluntular, Roma, Bizans ve Çobanlar hakimiyetlerini göstermektedir. Çobanların hakimiyeti 1460 yılında Osmanlı İmparatorluğuna katılarak İmparatorluk sınırları içinde kalmıştır. Eski adı "Erkamle" olan bu günkü Çam Kışla Köyü, Çatalca Köyü Roma ve Bizans dönemlerinde yerleşim merkezi olmuştur.

İlçe merkezinde ve köylerinde örf ve adetler hala yaşamakta ve yaşatılmaktadır. Günlük yaşantılarda ve iş hayatında mahalli kıyafetler hala kullanılmaktadır. Ilıca köyünde bulunan Roma Dönemi "Ayazma" da ılık su hala mevcuttur. Aynı köyde Devrekani Çayı üzerinde şelale görülmeye değer yerlerdir. İlçenin Sümenler Köyü sınırları içinde Sorkun yaylası yakınında bulunan dağlık alanda Ilgarini Mağarası turizm için önemli bir potansiyel arz etmektedir.

Pınarbaşı 1988 yılında İlçe olmuştur.İlçe merkez nüfusu 2.191 olup 27 köyü bulunmaktadır. İl merkezine uzaklığı 92 km dir.

Valla Kanyonu:

Horma Kanyonu:

Ilıca Şelalesi:

Atak Mağarası:

Pınarbaşı ilçe merkezine yaklaşık 10 km uzaklıkta bulunan Çavuş köyü sınırlarında bulunan bir mağaradır.

       

Atak Şelalesi:

Pınarbaşı ilçe merkezine yaklaşık 10 km uzaklıkta bulunan Çavuş köyü sınırlarında ve Atak Mağarasına çok yakın bir mesafede olan görülmeye değer doğal güzelliklerimizdendir. 

  

Bu site Kültür ve Turizm Bakanlığı Bilgi Sistemleri Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanmıştır.
Bu sayfa 4468 kez gösterilmiştir.